{دادگاه} وظایف و اختیارات دادستان کل کشور


وظایف و اختیارات دادستان کل کشور...

وظایف و اختیارات دادستان کل کشور

طبق ماده 288 قانون آیین دادرسی کیفری دادستان کل کشور بر کلیه دادسراهای عمومی انقلاب و نظامی نظارت دارد و به منظور حسن اجرای قوانین و ایجاد هماهنگی بین دادسراها می تواند اقدام به بازرسی کند و تذکرات و دستور های لازم را خطاب به مراجع قضایی مذکور صادر نماید.

هم چنین وی پیشنهاد های لازم را به رییس قوه قضاییه و سایر مراجع قضایی و اجرایی ذی ربط ارایه کند .

چنانچه دادستان کل کشور در اجرای وظایف قانونی خود به موارد تخلف یا جرم برخورد نماید حسب مورد مراتب را برای تعقیب قانونی به دادسرای انتظامی قضات مراجع قضایی یا اداری صالح اعلام می کند .

کلیه مراجع قضایی و قضات مکلفند همکاری های لازم را در اعمال نظارت دادستان کل کشور انجام دهند. دادستان کل کشور می تواند انتصاب جابجای و تغییر شغل و محل خدمت مقامات قضایی دادسراها را به قوه قضاییه پیشنهاد دهد .

دادستان کل کشور مکلف است در جرایم راجع به اموال منافع و مصالح ملی و خسارت وارده به حقوق عمومی که نیاز به طرح دعوی دارد از طریق مراجع ذی صلاح داخلی خارجی یا بین المللی پیگیری و نظارت کند. در مواردی که مطابق قانون تعقیب و رسیدگی به تخلفات مقامات و مسیولان کشوری به عهده دیوان عالی کشور است اقدامات مقدماتی و انجام تحقیقات لازم توسط دادسرای دیوان عالی کشور صورت می گیرد.

کلیه مراجع قضایی مکلف اند در موارد قانونی پس از اتخاذ تصمیم بر ممنوعیت خروج اشخاص از کشور مراتب را به دادستانی کل کشور ارسال دارند تا از آن طریق به مراجع ذی ربط اعلام گردد.

دادستان کل کشور در موارد انقضای مدت قانونی ممنوعیت خروج از کشور اشخاص و عدم تمدید آن توسط مراجع مربوطه نسبت به رفع ممنوعیت خروج اقدام می کند.

حسن جمور وکیل پایه یک دادگستری با بیش از 10 سال تجربه موفق در زمینه های مختلف حقوقی ، کیفری، ثبتی، خانواده،ملکی و…در سراسر کشور و با قبول تخصصی وکالت در پرونده های پزشکی تهران و دیگر کلان شهر ها  با سنجیدن تمامی جوانب  و تسلط بر تمامی مفاد مربوطه  اماده ارائه خدمات فوق می باشد. جهت مشاوره و کمک از وکیل می توانید با شماره تماس  09123630941 در ارتباط باشید .

 

*مشاوره

*وکالت

*تنظیم قراردادهای خرید و فروش

*نظارت بر قرار دادهای حقوقی و مالی

*پیگیری پرونده های حقوقی شما و هر گونه سوال حقوقی شما را پاسخ خواهیم داد.

 

                           

  جهت ثبت درخواست مشاوره اینجا کلیک کنید.

 

حسن جمور( وکیل پایه یک دادگستری)

 

09123630941

 

- 02165520134-02165520285

 


  • درج کننده مطلب: خانم غزل توسلی
  • ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
  • ۷۸۸